
Det sker fortsatta ras längs kanterna på söndagens skred i Byneset sydväst om Trondheim. Men enligt myndigheterna är risken liten för nya stora skred.
Att läget fortfarande är allvarligt framgår av att alla som evakuerades i söndags inte har fått återvända hem ännu. Ett expertmöte mellan kommun, polis och civilförsvar hölls under måndagsförmiddagen i Trondheim för att bedöma läget. Grundundersökningar är det som står högst på prioriteringslistan.
Det kan ta flera dagar innan de evakuerade får återvända till sina hem. Omkring 40 invånare från Bysenäs bor fortfarande på hotell eller hos släktingar.
Beslut kommer att fattas under måndagseftermiddagen om huruvida en person från varje gård ska få hämta det mest nödvändiga från hemmen. De kommer i så fall att ledsagas av det norska civilförsvaret.
Fyra av de evakuerade får göra ett kort besök i sina hem. De får tio minuter på sig för att hämta mediciner, mata husdjur eller säkra bostaden.
De ledsagas av civilförsvaret, för att snabbt kunna ta sig från området om något skulle inträffa, skriver Adressa.no.
Geotekniker kommer att börja borra i området vid niotiden på tisdag morgon. Bland annat ska man mäta trycket i leran och undersöka stabiliteten. Analyserna av resultaten beräknas ta några dagar.